Movies I've Grown Up Watching by Justice

Movies I've Grown Up Watching

# Movie Title Rating Overall Add
1. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
2. Three Amigos 4.0/4 2.5/4
3. Monster Squad 3.5/4 2.7/4
4. Bill & Ted's Excellent Adventure 4.0/4 2.7/4
5. The Lost Boys 3.5/4 2.9/4
6. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
7. Teenage Mutant Ninja Turtles (1990) 4.0/4 2.5/4
8. Gremlins (1984) 4.0/4 2.9/4
9. Little Shop of Horrors (1986) 3.5/4 2.7/4
10. Masters of the Universe (1987) 3.0/4 2.1/4
11. Teen Wolf 3.0/4 2.3/4
12. The Goonies 4.0/4 3.1/4
13. G.I. Joe: The Movie 3.5/4 2.7/4
14. Haunted Honeymoon 3.5/4 2.2/4
15. Hudson Hawk 3.0/4 2.1/4
16. Big 3.0/4 3.0/4
17. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
18. Die Hard 4.0/4 3.3/4
19. Fast Times at Ridgemont High 4.0/4 2.9/4
20. City Slickers (1991) 3.0/4 2.6/4
21. Pinocchio (1940) 4.0/4 3.0/4
22. Hot Shots! (1991) 3.0/4 2.5/4
23. Iron Eagle 3.0/4 2.3/4
24. Adventures in Babysitting 3.0/4 2.6/4
25. The Gate 2.5/4 2.4/4
26. My Stepmother is an Alien 3.0/4 2.2/4
27. Once Bitten 3.0/4 2.2/4
28. Red Dawn (1984) 3.0/4 2.6/4
29. Who Framed Roger Rabbit? 3.5/4 2.9/4
30. The Karate Kid (1984) 3.5/4 2.9/4
31. Cool World (1992) 3.0/4 1.8/4
32. Street Fighter (1994) 3.0/4 1.7/4

Recent Comments

Holas
Holas
Producer

Holas - wrote on 04/15/09 at 11:48 AM CT

Movies I've Grown Up Watching comment

i thought i was the only one who ever saw 'the Gate'.

Court J.
Court J.
Producer

Court J. - wrote on 03/31/09 at 11:21 PM CT

Movies I've Grown Up Watching comment

Good list man!
Here are some i like in my youth
The Explorers
Flight of the Navigator
Problem Child
License To Drive
The Land Before Time
The Brave Little Toaster
The Rocketeer
Little Monsters
D.A.R.Y.L.
Critters
Return To Oz
Drop Dead Fred
Parenthood
Stand By Me
The Witches
The Crow
Mighty Morphing Power Rangers Movie
The Pagemaster


Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name