Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Pulp Fiction | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | Professional, The ( Léon ) | N/A | 3.3/4 | |
| 9. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Atonement (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Crash (2005) | N/A | 2.9/4 | |
| 12. | The Boondock Saints | N/A | 2.9/4 | |
| 13. | Slumdog Millionaire | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Life of David Gale | N/A | 2.5/4 | |
| 16. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Magnolia | N/A | 3.1/4 | |
| 19. | Donnie Darko | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Closer | N/A | 2.7/4 | |
| 21. | Blood Diamond | N/A | 3.1/4 | |
| 22. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Requiem for a Dream | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 24. | American Beauty | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 26. | The Last King of Scotland | N/A | 3.0/4 | |
| 27. | There Will Be Blood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 28. | The Hustler (1961) | N/A | 3.2/4 | |
| 29. | Cool Hand Luke | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 30. | Milk | N/A | 3.0/4 | |
| 31. | To Kill a Mockingbird | 3.5/4 | 3.3/4 |



