Top Movie List by Keely

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
2. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 4.0/4 3.2/4
3. Yojimbo N/A 3.2/4
4. Stalker 4.0/4 3.2/4
5. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
6. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
7. Sanjuro N/A 3.0/4
8. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
9. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
10. Dark City (1998) 4.0/4 3.0/4
11. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
12. Alien 4.0/4 3.3/4
13. Young Frankenstein 4.0/4 3.2/4
14. Michael Clayton 4.0/4 2.9/4
15. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
16. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
17. Spartacus 4.0/4 3.1/4
18. Rashômon 4.0/4 3.3/4
19. The Adventures of Baron Munchausen (1989) 4.0/4 2.7/4
20. Primer 4.0/4 2.8/4
21. Mad Max 2: The Road Warrior 4.0/4 3.0/4
22. Tropic Thunder 4.0/4 2.7/4
23. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
24. Bowfinger 4.0/4 2.5/4
25. The Three Musketeers: The Queen's Diamonds N/A 2.7/4
26. The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 4.0/4 2.4/4
27. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
28. Aliens 4.0/4 3.3/4
29. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
30. The Rocky Horror Picture Show 4.0/4 2.8/4
31. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
32. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
33. Horse Feathers N/A 3.0/4
34. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
35. Fantasia 4.0/4 3.0/4
36. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
37. Conan the Barbarian (1982) 3.5/4 2.7/4
38. The Matrix 4.0/4 3.2/4
39. Death Race 2000 4.0/4 2.5/4
40. Seven ( Sevano's Seven ) 4.0/4 2.7/4
41. Clue N/A 2.9/4
42. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
43. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
44. Who Framed Roger Rabbit? 3.0/4 2.9/4
45. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
46. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
47. American History X 3.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name