Top 80's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Top Gun (1986) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | The Goonies | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | St. Elmo's Fire | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | When Harry Met Sally... | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Heathers | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Edward Scissorhands | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Urban Cowboy | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Sixteen Candles | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Pretty in Pink | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Weird Science | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Adventures in Babysitting | 3.0/4 | 2.6/4 | 




