Best Foregin Movies (Not all artsy stuff) by Ikkinbot
				
				
					
	Best Foregin Movies (Not all artsy stuff)
			
									
						
							
							
								| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
							
							
											
								| 1. | Vitus | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 2. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 3. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 4. | District B13 ( Banlieue 13 ) | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 5. | Angel-A | 3.5/4 | 2.6/4 |  | 
			
											
								| 6. | La Femme Nikita | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 7. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 |  | 
			
											
								| 8. | Whale Rider | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 9. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 |  | 
			
											
								| 10. | City of Lost Children, The ( Cite des enfants perdus, La ) | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 11. | Run Lola Run ( Lola rennt ) | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 12. | JCVD | 3.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 13. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 14. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 15. | Plunkett & Macleane | 4.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 16. | Lock, Stock and Two Smoking Barrels | 4.0/4 | 3.1/4 |  | 
			
											
								| 17. | Defender, The ( Zhong Nan Hai bao biao ) | 4.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 18. | Kinky Boots | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 19. | Night Watch ( Nochnoy dozor ) | 3.0/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 20. | Greenfingers | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 21. | Princess and the Warrior, The ( Krieger und die Kaiserin, Der ) | 3.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 22. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 3.0/4 | 3.2/4 |  | 
			
											
								| 23. | MirrorMask | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 24. | Little Voice | 4.0/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 25. | Mostly Martha ( Drei Sterne ) | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 26. | The Best Exotic Marigold Hotel | 4.0/4 | 2.8/4 |  | 
			
											
								| 27. | Death at a Funeral (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 |  | 
			
											
								| 28. | Cargo (2010) | 3.0/4 | 3.0/4 |  | 
			
											
								| 29. | Rabbit-Proof Fence | 3.5/4 | 2.7/4 |  | 
													
						
						
						
					 
							 
					 
					
						
						
							
								
							
												
						What Members Are Doing
						
												
						New Movie Reviews
						
												
						New Movie Lists
						
												
						Movie Talk