Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hell in the Pacific | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Whoopee Boys | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Raising Arizona | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Fletch | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Devil in a Blue Dress | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | I Heart Huckabees | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Cool Hand Luke | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 15. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Dazed and Confused | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Monty Python's Life of Brian | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | The Cowboys (1972) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | The Abyss | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Miller's Crossing | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Tombstone | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Real Genius | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Mallrats | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 26. | The Mosquito Coast | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Army of Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 29. | Hot Fuzz | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | Snatch | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Kelly's Heroes | 4.0/4 | 3.0/4 | 



