Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Pride and Prejudice (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Driving Miss Daisy | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Out of Africa | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The English Patient | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Frida (2002) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The New World (2005) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Finding Neverland | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Passion of the Christ | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Lost in Translation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Chicago (2002) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Vanilla Sky | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Shakespeare in Love | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Sound of Music | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Empire of the Sun | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 25. | The Color Purple (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 |
Recent Comments
Josh C - wrote on 10/01/07 at 05:24 PM CT
Top Movie List comment
You have a few classics (new and old) that I havn't seen yet, I will have to check them out.




