Top Films of 1997 by Neobowler

Top Films of 1997

# Movie Title Rating Overall Add
1. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
2. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
3. As Good as it Gets 4.0/4 2.9/4
4. Liar Liar 4.0/4 2.6/4
5. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
6. Cop Land 3.5/4 2.7/4
7. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
8. Con Air 3.5/4 2.8/4
9. The Fifth Element 3.5/4 2.9/4
10. Devil's Advocate (1997) 3.5/4 2.8/4
11. Gattaca 3.5/4 2.9/4
12. Boogie Nights 2.5/4 3.1/4
13. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
14. Open Your Eyes ( Abre los ojos ) 3.0/4 3.0/4
15. Switchback 3.0/4 2.1/4
16. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
17. Breakdown (1997) 3.0/4 2.6/4
18. Rosewood 3.0/4 2.7/4
19. Donnie Brasco 3.0/4 2.9/4
20. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 3.0/4 3.2/4
21. Wag the Dog 3.0/4 2.8/4
22. The Sixth Man 3.0/4 2.3/4
23. Fools Rush In 3.0/4 2.3/4
24. Suicide Kings 3.0/4 2.7/4
25. Chasing Amy 2.5/4 2.7/4
26. Jackie Brown 2.5/4 2.9/4
27. Amistad 2.5/4 2.9/4
28. Private Parts (1997) 2.5/4 2.5/4
29. Grosse Point Blank 2.5/4 2.8/4
30. The Postman (1997) 2.5/4 2.4/4
31. Starship Troopers 2.5/4 2.7/4
32. Air Force One 2.5/4 2.7/4
33. The Rainmaker (1997) 2.5/4 2.6/4
34. The Real Blonde 2.5/4 2.4/4
35. Touch (1997) 2.5/4 2.1/4
36. The Boxer (1997) 2.5/4 2.7/4
37. Kiss the Girls 2.5/4 2.6/4
38. Inventing the Abbotts 2.5/4 2.5/4
39. I Know What You Did Last Summer (1997) 2.5/4 2.2/4
40. Face/Off 2.5/4 2.7/4
41. Conspiracy Theory 2.5/4 2.6/4
42. Selena 2.5/4 2.5/4
43. In & Out 2.5/4 2.5/4
44. The Edge (1997) 2.5/4 2.6/4
45. G.I. Jane 2.5/4 2.3/4
46. The Ice Storm 2.5/4 2.9/4
47. Absolute Power 2.5/4 2.6/4
48. Austin Powers: International Man of Mystery 2.5/4 2.8/4
49. The Last Time I Committed Suicide 2.5/4 2.4/4
50. Off the Menu: The Last Days of Chasen's 2.5/4 2.0/4
51. Commandments 2.5/4 2.8/4
52. Truth or Consequences, N.M. 2.5/4 2.3/4
53. My Best Friend's Wedding (1997) 2.0/4 2.5/4
54. Romy and Michele's High School Reunion 2.0/4 2.3/4
55. The Apostle (1997) 2.0/4 2.9/4
56. Best Men (1997) 2.0/4 2.4/4
57. Lost World: Jurassic Park 2.0/4 2.5/4
58. Scream 2 2.0/4 2.5/4
59. Nothing to Lose (1997) 2.0/4 2.6/4
60. The Full Monty 2.0/4 2.8/4
61. The Brave (1997) 2.0/4 2.2/4
62. Playing God 2.0/4 2.5/4
63. A Life Less Ordinary 2.0/4 2.2/4
64. Chicago Cab ( Hellcab ) 2.0/4 2.3/4
65. Trial and Error 2.0/4 2.0/4
66. Ayn Rand: A Sense of Life 2.0/4 2.0/4
67. Mad City 2.0/4 2.0/4
68. Eve's Bayou 2.0/4 3.1/4
69. Contact (1997) 2.0/4 2.7/4
70. George of the Jungle 2.0/4 2.2/4
71. Deconstructing Harry 2.0/4 2.7/4
72. Wild Man Blues 2.0/4 2.5/4
73. Kundun 2.0/4 2.8/4
74. Excess Baggage 2.0/4 2.0/4
75. U Turn 2.0/4 2.2/4
76. Event Horizon 2.0/4 2.7/4
77. Telling Lies in America 2.0/4 2.2/4
78. One Eight Seven ( 187 ) 2.0/4 2.5/4
79. Midnight in the Garden of Good and Evil 2.0/4 2.4/4
80. The Peacemaker (1997) 2.0/4 2.3/4
81. The Devil's Own 2.0/4 2.4/4
82. Seven Years in Tibet 2.0/4 2.6/4
83. Affliction 2.0/4 2.8/4
84. Jungle 2 Jungle 2.0/4 2.1/4
85. Tomorrow Never Dies 2.0/4 2.7/4
86. Beverly Hills Ninja 2.0/4 2.0/4
87. Batman & Robin 2.0/4 1.3/4
88. Murder at 1600 2.0/4 2.3/4
89. Volcano (1997) 2.0/4 2.1/4
90. The Jackal (1997) 2.0/4 2.4/4
91. The Saint (1997) 2.0/4 2.5/4
92. Anaconda (1997) 1.5/4 1.8/4
93. Orgazmo 1.5/4 2.5/4
94. Good Burger 1.5/4 2.0/4
95. Going All the Way 1.5/4 1.9/4
96. Mimic (1997) 1.5/4 2.3/4
97. The Man Who Knew Too Little 1.5/4 2.2/4
98. Anna Karenina (1997) 1.5/4 2.0/4
99. Metro 1.5/4 2.3/4
100. Booty Call 1.5/4 2.1/4
101. Office Killer 1.5/4 2.2/4
102. Dante's Peak 1.5/4 2.2/4
103. Most Wanted 1.5/4 1.6/4
104. Alien: Resurrection 1.5/4 2.3/4
105. Space Truckers 1.5/4 2.0/4
106. Vegas Vacation 1.5/4 2.3/4
107. Crossworlds 1.5/4 2.7/4
108. Turbulence 1.5/4 2.0/4
109. The Hunchback of Notre Dame (1996) 1.5/4 2.8/4
110. Spawn 1.5/4 2.1/4
111. Money Talks (1997) 1.0/4 2.0/4
112. Bongwater 1.0/4 1.6/4
113. Fire Down Below (1997) 1.0/4 2.0/4
114. Two Girls and a Guy 1.0/4 2.4/4
115. The Blood Oranges 1.5/4 2.6/4
116. Wes Craven's Wishmaster 1.0/4 2.0/4
117. Mouse Hunt 1.0/4 2.3/4
118. Red Corner 1.0/4 2.2/4
119. Flubber 1.0/4 2.0/4
120. 8 Heads in a Duffel Bag 1.0/4 2.1/4
121. Speed 2: Cruise Control 0.5/4 1.4/4
122. Fathers' Day (1997) 0.5/4 1.7/4
123. Addicted to Love 0.5/4 2.2/4
124. Gone Fishin' 0.5/4 1.4/4
125. Plump Fiction 0.5/4 1.8/4
126. Steel (1997) 0.5/4 1.3/4
127. An Alan Smithee Film: Burn Hollywood Burn 0.5/4 1.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name