Top Films of 1979 by Neobowler

Top Films of 1979

# Movie Title Rating Overall Add
1. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
2. The Warriors (1979) 3.5/4 2.9/4
3. Manhattan 4.0/4 3.1/4
4. Rocky II 4.0/4 2.8/4
5. Breaking Away 4.0/4 3.0/4
6. Kramer vs. Kramer 4.0/4 3.1/4
7. Escape from Alcatraz 3.0/4 3.0/4
8. The Jerk 4.0/4 2.9/4
9. The Muppet Movie 2.5/4 2.9/4
10. Alien 2.5/4 3.3/4
11. Starting Over 2.5/4 2.5/4
12. Real Life 2.5/4 2.3/4
13. The Great Santini 2.5/4 2.8/4
14. ...And Justice for All 2.0/4 2.9/4
15. Wise Blood 2.0/4 2.8/4
16. The Brood 2.5/4 2.7/4
17. Chapter Two 2.0/4 2.3/4
18. The In-Laws (1979) 2.0/4 2.6/4
19. Being There 2.0/4 3.0/4
20. All That Jazz 1.5/4 3.0/4
21. More American Graffiti 1.5/4 2.0/4
22. Phantasm 1.5/4 2.7/4
23. Zombi 2 1.5/4 2.7/4
24. The Amityville Horror (1979) 1.5/4 2.7/4
25. Mr. Mike's Mondo Video 1.0/4 2.0/4
26. 1941 1.0/4 1.9/4
27. Star Trek: The Motion Picture 1.0/4 2.6/4
28. Fairy Tales 0.5/4 1.1/4
29. Disco Godfather 0.5/4 2.2/4
30. Rock 'n' Roll High School 0.5/4 1.9/4
31. Caligula ( Caligola ) 0.5/4 2.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name