Top Films of 1969 by Neobowler

Top Films of 1969

# Movie Title Rating Overall Add
1. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
2. Midnight Cowboy 3.0/4 3.0/4
3. Easy Rider 2.5/4 2.9/4
4. True Grit (1969) 2.5/4 3.0/4
5. Z (1969) 2.5/4 3.1/4
6. Take the Money and Run 2.5/4 2.8/4
7. The Wild Bunch 2.5/4 3.1/4
8. Pit Stop (1969) 2.0/4 2.5/4
9. Crime and Punishment ( Prestuplenie i nakazanie ) 2.0/4 2.0/4
10. Paint Your Wagon 1.5/4 2.3/4
11. Fellini-Satyricon 1.5/4 2.5/4
12. Naked Angels 1.5/4 1.8/4
13. Libertine, The ( matriarca, La ) 1.5/4 2.0/4
14. Submission (1969) 1.0/4 1.8/4
15. Some Girls Do 0.5/4 1.6/4
16. Marooned 1.0/4 2.2/4
17. Two Roses and a Golden Rod 0.5/4 1.3/4
18. Hercules in New York 0.5/4 1.8/4
19. Me and My Brother 0.5/4 1.8/4
20. Sam's Song 0.5/4 1.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name