Top Films of 1966
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | A Man for All Seasons | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Who's Afraid of Virginia Woolf? | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Django (1966) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Man Called Flintstone | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Group (1966) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 7. | Our Man Flint | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Ride in the Whirlwind | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 9. | El Dorado (1967) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Shooting | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 11. | Frankie and Johnny (1966) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Blow-Up | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Samurai Wolf ( Kiba Ôkaminosuke ) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 14. | The Wild Angels | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Munster, Go Home! | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 16. | A Funny Thing Happened on the Way to the Forum | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 17. | Modesty Blaise | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 18. | Madame X (1966) | 0.5/4 | 1.6/4 | |
| 19. | Batman (1966) | 0.5/4 | 2.5/4 |



