Top Films of 1960 by Neobowler

Top Films of 1960

# Movie Title Rating Overall Add
1. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
2. trou, Le 4.0/4 3.1/4
3. Spartacus 3.0/4 3.1/4
4. The Apartment 3.0/4 3.2/4
5. Swiss Family Robinson (1960) 3.0/4 2.8/4
6. The Magnificent Seven (1960) 3.0/4 3.2/4
7. Breathless ( À Bout de souffle ) 2.5/4 3.1/4
8. The Little Shop of Horrors (1960) 2.0/4 2.5/4
9. The Alamo (1960) 2.0/4 2.6/4
10. Can-Can 2.0/4 2.3/4
11. Too Soon to Love 2.0/4 2.3/4
12. dolce vita, La 1.5/4 3.1/4
13. Studs Lonigan 1.5/4 2.3/4
14. The Wild Ride 1.5/4 2.1/4
15. Ma Barker's Killer Brood 1.5/4 2.2/4
16. City of the Dead, The ( Horror Hotel ) 1.5/4 2.5/4
17. The Wasp Woman 0.5/4 1.7/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 12/23/07 at 11:51 PM CT

Top Films of 1960 comment

I need to see Le Trou.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name