Top Films of 1959
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ben-Hur (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Rio Bravo | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | North by Northwest | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Anatomy of a Murder | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Diary of Anne Frank | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Some Like It Hot (1959) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Ballad of a Soldier ( Ballada o soldate ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Hiroshima, My Love ( Hiroshima mon amour ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Imitation of Life (1959) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Pillow Talk | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | The Shaggy Dog (1959) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Nazarin ( Nazarín ) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | A Bucket of Blood | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | The Horse Soldiers (1959) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Floating Weeds ( Ukigusa ) | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 17. | T-Bird Gang | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 18. | Journey to the Center of the Earth (1959) | 1.0/4 | 2.6/4 |



