Top Films of 1939
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Stagecoach (1939) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Wuthering Heights (1939) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Mr. Smith Goes to Washington | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Only Angels Have Wings | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Jesse James | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Destry Rides Again (1939) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Goodbye, Mr. Chips (1939) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | At the Circus | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Tevye ( Tevya ) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | The Four Feathers (1939) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Flying Deuces | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Made for Each Other (1971) | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 16. | Arrest Bulldog Drummond | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 17. | Bulldog Drummond's Secret Police | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 18. | Bulldog Drummond's Bride | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 19. | The Women (1939) | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 20. | The Gorilla (1939) | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 21. | The Night Riders (1939) | 1.0/4 | 1.9/4 |



