Top Films of 1933 by Neobowler

Top Films of 1933

# Movie Title Rating Overall Add
1. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
2. Sons of the Desert 4.0/4 2.8/4
3. Duck Soup (1933) 3.0/4 3.1/4
4. Gold Diggers of 1933 2.5/4 2.9/4
5. The Life of Jimmy Dolan 2.5/4 2.3/4
6. 42nd Street 2.5/4 2.6/4
7. Lady for a Day 2.5/4 2.8/4
8. Dinner at Eight 2.0/4 2.7/4
9. She Done Him Wrong 2.0/4 2.5/4
10. When Ladies Meet (1933) 2.0/4 2.5/4
11. Morning Glory (1933) 2.0/4 2.6/4
12. Myrt and Marge 2.0/4 2.3/4
13. State Fair (1933) 2.0/4 2.5/4
14. The Prizefighter and the Lady 2.0/4 1.9/4
15. Reunion in Vienna 2.0/4 2.2/4
16. Little Women (1933) 2.0/4 2.8/4
17. Topaze (1952) 2.0/4 2.0/4
18. His Private Secretary 2.0/4 2.1/4
19. The Vampire Bat 2.0/4 2.3/4
20. Son of Kong 2.0/4 2.1/4
21. Berkeley Square 2.0/4 1.9/4
22. Dancing Lady 2.0/4 2.5/4
23. Cavalcade 1.5/4 2.3/4
24. The Private Life of Henry VIII 1.5/4 2.8/4
25. Adorable 1.5/4 2.3/4
26. Sagebrush Trail ( Stolen Goods ) 1.0/4 1.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name