Top Films of 1928
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Circus (1928) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | The Last Command (1928) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | The Cameraman | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Laugh, Clown, Laugh | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | While the City Sleeps (1928) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | West of Zanzibar (1928) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | White Shadows in the South Seas | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 9. | The Racket (1928) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 10. | The Crowd | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Sadie Thompson | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | In Old Arizona | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Street Angel (1928) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Our Dancing Daughters | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Underground (1928) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Melody of Love | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 17. | Speedy | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 18. | Tempest (1928) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | The Constant Nymph (1929) | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 20. | The Mysterious Lady | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 21. | Balaclava | 1.0/4 | 1.5/4 | |
| 22. | A Woman of Affairs | 0.5/4 | 2.4/4 |



