Top Films of 1927 by Neobowler

Top Films of 1927

# Movie Title Rating Overall Add
1. Metropolis (1927) 3.0/4 3.2/4
2. Wings (1927) 3.0/4 2.9/4
3. The General (1927) 2.5/4 3.1/4
4. The Lodger: A Story of the London Fog (1928) 2.5/4 2.6/4
5. Sunrise: A Song of Two Humans 2.5/4 3.3/4
6. Chang: A Drama of the Wilderness 2.5/4 2.3/4
7. The Unknown (1927) 2.5/4 2.8/4
8. Seventh Heaven (1927) 2.0/4 2.8/4
9. Underworld (1927) 2.0/4 2.4/4
10. Berling: Symphony of a Great City ( Berlin: Die Sinfonie der Grosstadt ) 2.0/4 2.2/4
11. The Jazz Singer (1927) 2.0/4 2.6/4
12. Sorrell and Son 2.0/4 2.1/4
13. London After Midnight 2.0/4 2.4/4
14. Mockery 2.0/4 2.3/4
15. Mr. Wu 1.5/4 2.2/4
16. Shooting Stars (1928) 1.0/4 2.1/4
17. The Somme 1.5/4 2.3/4
18. Kiss from Mary Pickford, A ( Potseluy Meri Pikford ) 0.5/4 2.1/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 04/06/08 at 07:08 PM CT

Top Films of 1927 comment

Again, an excellent list. I need to see Underworld.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name