Top Films of 1922
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Nanook of the North | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Phantom (1922) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 3. | Oliver Twist (2005) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Robin Hood (1922) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | The Trap (1922) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Dr. Mabuse, the Gambler ( Dr. Mabuse, der Spieler - Ein Bild der Zeit ) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Foolish Wives | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 9. | Rob Roy (1922) | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 10. | Shadows (1922) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Squibs Wins the Calcutta Sweep | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 12. | Down to the Sea in Ships (1923) | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 13. | Sherlock Holmes (1922) | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 14. | Haxan ( Witchcraft Through the Ages ) | 1.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Bohemian Girl (1923) | 0.5/4 | 1.8/4 |



