Top Films of 1919 by Neobowler
				
				
					
	Top Films of 1919
			
									
						
							
							
								| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
							
							
											
								| 1. | J'Accuse! (1919) | 3.0/4 | 2.7/4 |  | 
			
											
								| 2. | Opium | 2.5/4 | 2.5/4 |  | 
			
											
								| 3. | Doll, The ( Puppe, Die ) | 2.0/4 | 2.1/4 |  | 
			
											
								| 4. | Oyster Princess, The aka My Lady Margarine ( Austernprinzessin, Die ) | 2.0/4 | 2.3/4 |  | 
			
											
								| 5. | The Wicked Darling | 2.0/4 | 2.3/4 |  | 
			
											
								| 6. | Spiders: Part 1 - The Golden Lake ( Spinnen, 1. Teil - Der Goldene See, Die ) | 2.0/4 | 2.3/4 |  | 
			
											
								| 7. | Madame DuBarry aka Passion | 2.0/4 | 2.3/4 |  | 
			
											
								| 8. | Blind Husbands | 2.0/4 | 2.4/4 |  | 
			
											
								| 9. | The Miracle Man (1919) | 2.0/4 | 1.7/4 |  | 
			
											
								| 10. | Different from the Others ( Anders als die Andern ) | 1.5/4 | 2.4/4 |  | 
			
											
								| 11. | Mistress of the World ( Herrin der Welt 1. Teil - Die Freundin des gelben Mannes, Die ) | 1.5/4 | 2.0/4 |  | 
			
											
								| 12. | Mistress of the World, Number Two: The Race for Life ( Herrin der Welt 2. Teil - Die Geschichte der Maud Gregaards, Die ) | 1.5/4 | 1.9/4 |  | 
			
											
								| 13. | Mistress of the World, Number Three ( Herrin der Welt 3. Teil - Der Rabbi von Kuan-Fu ) | 1.5/4 | 1.9/4 |  | 
			
											
								| 14. | Mistress of the World, Number Four ( Herrin der Welt 4. Teil - König Macombe ) | 1.5/4 | 1.7/4 |  | 
			
											
								| 15. | Broken Blossoms (1919) | 1.0/4 | 2.4/4 |  | 
			
											
								| 16. | The Fall of Babylon | 0.5/4 | 1.7/4 |  | 
													
						
						
						
					 
							 
					 
					
						
						
							
								
							
												
						What Members Are Doing
						
												
						New Movie Reviews
						
												
						New Movie Lists
						
												
						Movie Talk