Top Films of 1915
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Birth of a Nation (1915) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 2. | Vampires, The ( vampires, Les ) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 3. | Golem, The ( Golem, Der ) (1915) | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 4. | Jane Shore ( Eternal Strife, The ) | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 5. | Assunta Spina | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 6. | Butter (1916) | 2.0/4 | 1.7/4 | |
| 7. | Trilby | 1.5/4 | 1.5/4 | |
| 8. | The Cheat (1915) | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 9. | Britain Prepared | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 10. | The Juggernaut (1915) | 0.5/4 | 1.5/4 |



