Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Contact (1997) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Spaceballs | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | A.I. Artificial Intelligence | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | I, Robot | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | X-Men | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Transformers (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Fifth Element | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Terminator | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Matrix | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 |



