Favorite 80s Science Fiction Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Flash Gordon (1980) | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 8. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Escape from New York | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 3.5/4 | 3.0/4 |



