Top Horror Movie List by Graye Kingston

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
2. Suspiria (1977) 4.0/4 2.9/4
3. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
4. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
5. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
6. Alien 4.0/4 3.3/4
7. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) 4.0/4 3.1/4
8. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
9. Night of the Living Dead (1968) 4.0/4 3.1/4
10. The Devil's Rejects 4.0/4 2.8/4
11. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
12. The Phantom of the Opera (1925) 4.0/4 3.0/4
13. The Night of the Hunter 3.5/4 3.3/4
14. The Descent (2006) N/A 2.9/4
15. 28 Weeks Later N/A 2.7/4
16. 28 Days Later N/A 3.0/4
17. House of 1,000 Corpses 3.5/4 2.5/4
18. The Howling (1981) 4.0/4 2.6/4
19. Jacob's Ladder (1990) 3.0/4 2.9/4
20. Jaws 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name