Top Movie List by wentwiththewind

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Godfather N/A 3.5/4
2. The Dark Knight N/A 3.4/4
3. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
4. Schindler's List N/A 3.4/4
5. Forrest Gump N/A 3.3/4
6. One Flew Over the Cuckoo's Nest N/A 3.4/4
7. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
8. Rear Window N/A 3.3/4
9. Casablanca N/A 3.3/4
10. American Beauty N/A 3.1/4
11. Psycho (1960) N/A 3.3/4
12. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
13. Citizen Kane N/A 3.3/4
14. 12 Angry Men (1957) N/A 3.4/4
15. The Princess Bride N/A 3.2/4
16. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
17. Indiana Jones and the Last Crusade N/A 3.2/4
18. To Kill a Mockingbird N/A 3.3/4
19. The Sixth Sense N/A 3.2/4
20. Lawrence of Arabia N/A 3.3/4
21. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
22. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
23. North by Northwest N/A 3.3/4
24. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
25. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
26. Juno N/A 2.9/4
27. Amadeus N/A 3.2/4
28. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
29. Wall-E N/A 3.2/4
30. The Sting (1973) N/A 3.2/4
31. The Bourne Identity (2002) N/A 3.1/4
32. Good Will Hunting N/A 3.2/4
33. Sunset Boulevard N/A 3.3/4
34. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
35. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
36. Milk N/A 3.0/4
37. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
38. The Spiderwick Chronicles 4.0/4 2.6/4
39. Twilight (2008) 3.0/4 2.2/4
40. The Reader 4.0/4 2.9/4
41. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
42. Nine to Five 3.0/4 2.8/4
43. Private Benjamin 3.0/4 2.6/4
44. Somewhere in Time 3.0/4 2.8/4
45. Fame (1980) 4.0/4 2.7/4
46. Stardust Memories 3.0/4 2.6/4
47. American Gigolo 2.5/4 2.5/4
48. Chariots of Fire 3.0/4 2.8/4
49. On Golden Pond 4.0/4 3.0/4
50. Ragtime 3.0/4 2.5/4
51. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
52. Gandhi 3.0/4 3.1/4
53. Tootsie 4.0/4 2.8/4
54. Sophie's Choice 4.0/4 2.9/4
55. Victor/Victoria 4.0/4 2.8/4
56. An Officer and a Gentleman 3.0/4 2.9/4
57. The Man from Snowy River (1982) 2.5/4 2.5/4
58. My Favorite Year 3.0/4 2.8/4
59. The Right Stuff 3.0/4 3.0/4
60. Terms of Endearment 3.0/4 3.0/4
61. The Outsiders (1983) 3.0/4 2.9/4
62. WarGames 3.0/4 2.8/4
63. Twilight Zone: The Movie 3.0/4 2.6/4
64. To Be or Not to Be (1983) 3.0/4 2.7/4
65. The Big Chill 4.0/4 2.9/4
66. Never Say Never Again 3.0/4 2.4/4
67. Mr. Mom 3.0/4 2.5/4
68. Flashdance 4.0/4 2.6/4
69. Eddie and the Cruisers 3.0/4 2.6/4
70. Gremlins (1984) 4.0/4 2.9/4
71. The Karate Kid (1984) 3.0/4 2.9/4
72. Sixteen Candles N/A 2.9/4
73. Footloose (1984) N/A 2.7/4
74. The Natural N/A 2.9/4
75. The Last Starfighter N/A 2.7/4
76. The Breakfast Club 4.0/4 3.2/4
77. Clue 3.0/4 2.9/4
78. Witness (1985) N/A 3.0/4
79. Enemy Mine 4.0/4 2.7/4
80. The Color Purple (1985) 4.0/4 3.0/4
81. The Purple Rose of Cairo 3.0/4 2.9/4
82. Weird Science 2.5/4 2.7/4
83. Out of Africa 4.0/4 2.8/4
84. Return to Oz 3.0/4 2.4/4
85. The Journey of Natty Gann 4.0/4 2.7/4
86. Cocoon 4.0/4 2.6/4
87. Death of a Salesman (1985) 4.0/4 2.7/4
88. Young Sherlock Holmes 3.0/4 2.4/4
89. Stand by Me 4.0/4 3.2/4
90. Hoosiers 4.0/4 2.9/4
91. A Room with a View (1986) 4.0/4 2.9/4
92. Top Gun (1986) 3.0/4 2.7/4
93. Pretty in Pink 4.0/4 2.8/4
94. Highlander 3.0/4 2.8/4
95. An American Tail 3.0/4 2.8/4
96. Flight of the Navigator 4.0/4 2.7/4
97. The Mission (1986) 3.0/4 2.8/4
98. Short Circuit N/A 2.6/4
99. The Money Pit 2.5/4 2.4/4
100. Crocodile Dundee 3.0/4 2.5/4
101. Peggy Sue Got Married N/A 2.4/4
102. The Last Emperor N/A 3.0/4
103. Good Morning Vietnam N/A 2.9/4
104. Dirty Dancing 4.0/4 2.8/4
105. La Bamba N/A 2.6/4
106. Moonstruck N/A 2.8/4
107. Three Men and a Baby N/A 2.4/4
108. Rain Man N/A 3.1/4
109. Big N/A 3.0/4
110. Dangerous Liaisons (1988) N/A 2.9/4
111. Dirty Rotten Scoundrels N/A 2.8/4
112. Beaches (1988) N/A 2.6/4
113. Cocktail (1988) N/A 2.3/4
114. Mystic Pizza N/A 2.6/4
115. Twins (1988) N/A 2.3/4
116. Big Business (1988) N/A 2.4/4
117. Funny Farm (1988) N/A 2.4/4
118. Awakenings (1990) N/A 2.9/4
119. Dances with Wolves N/A 3.1/4
120. The Hunt for Red October N/A 2.9/4
121. Home Alone N/A 2.9/4
122. Pretty Woman N/A 2.8/4
123. Back to the Future Part III N/A 2.8/4
124. Ghost (1990) N/A 2.8/4
125. The Godfather: Part III N/A 2.8/4
126. Mermaids (1990) N/A 2.6/4
127. Hamlet (1990) N/A 2.7/4
128. JFK N/A 3.0/4
129. Robin Hood: Prince of Thieves N/A 2.7/4
130. Fried Green Tomatoes N/A 3.0/4
131. My Girl N/A 2.7/4
132. Father of the Bride (1991) N/A 2.6/4
133. City Slickers (1991) N/A 2.6/4
134. Hook (1991) N/A 2.5/4
135. Regarding Henry N/A 2.5/4
136. Sleeping with the Enemy N/A 2.4/4
137. Rosencrantz & Guildenstern Are Dead N/A 2.9/4
138. Little Man Tate N/A 2.6/4
139. Bugsy N/A 2.6/4
140. The Rocketeer N/A 2.4/4
141. Aladdin (1992) 4.0/4 3.1/4
142. A Few Good Men N/A 3.0/4
143. A League of Their Own N/A 2.9/4
144. The Crying Game N/A 2.8/4
145. Howards End N/A 2.9/4
146. A River Runs Through It N/A 2.8/4
147. Sneakers N/A 2.8/4
148. The Mighty Ducks N/A 2.5/4
149. Far and Away N/A 2.5/4
150. Chaplin N/A 2.9/4
151. Sister Act N/A 2.5/4
152. Groundhog Day N/A 3.0/4
153. What's Eating Gilbert Grape N/A 3.1/4
154. Philadelphia N/A 3.0/4
155. The Remains of the Day N/A 2.8/4
156. Rudy N/A 2.8/4
157. The Piano N/A 2.8/4
158. Robin Hood: Men in Tights N/A 2.6/4
159. Much Ado About Nothing (1993) N/A 2.8/4
160. Mrs. Doubtfire N/A 2.7/4
161. Grumpy Old Men N/A 2.7/4
162. The Firm (1993) N/A 2.7/4
163. Benny & Joon N/A 2.8/4
164. Searching for Bobby Fischer N/A 2.9/4
165. Sleepless in Seattle N/A 2.7/4
166. The Joy Luck Club N/A 2.6/4
167. Man Without a Face (1993) N/A 2.7/4
168. Legends of the Fall N/A 3.0/4
169. Quiz Show N/A 2.9/4
170. Four Weddings and a Funeral N/A 2.8/4
171. Maverick (1994) N/A 2.6/4
172. True Lies N/A 2.8/4
173. The Client N/A 2.7/4
174. Little Women (1994) N/A 2.9/4
175. Stargate N/A 2.7/4
176. Immortal Beloved N/A 2.8/4
177. Toy Story N/A 3.3/4
178. Apollo 13 N/A 3.1/4
179. Sense and Sensibility (1995) N/A 2.9/4
180. Now and Then N/A 2.5/4
181. Postman, The ( postino, Il ) N/A 2.8/4
182. Nick of Time N/A 2.6/4
183. The American President N/A 2.7/4
184. Grumpier Old Men N/A 2.5/4
185. While You Were Sleeping N/A 2.6/4
186. A Walk in the Clouds N/A 2.8/4
187. Angus N/A 2.5/4
188. Jumanji (1995) N/A 2.6/4
189. Jerry Maguire N/A 2.8/4
190. Mission: Impossible N/A 2.8/4
191. Hamlet (1996) N/A 3.0/4
192. A Time to Kill (1996) N/A 2.9/4
193. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
194. Romeo + Juliet (1996) N/A 2.7/4
195. Shine (1996) N/A 2.9/4
196. The Birdcage N/A 2.7/4
197. That Thing You Do! N/A 2.5/4
198. Twister (1996) N/A 2.5/4
199. The First Wives Club N/A 2.6/4
200. L.A. Confidential N/A 3.2/4
201. Titanic (1997) N/A 3.0/4
202. Gattaca N/A 2.9/4
203. As Good as it Gets N/A 2.9/4
204. L.A. Confidential N/A 3.2/4
205. Men in Black (1997) N/A 2.8/4
206. Contact (1997) N/A 2.7/4
207. My Best Friend's Wedding (1997) N/A 2.5/4
208. Seven Years in Tibet N/A 2.6/4
209. Elizabeth N/A 3.0/4
210. The Truman Show N/A 3.0/4
211. A Bug's Life N/A 2.9/4
212. Les misérables (1998) N/A 2.8/4
213. Shakespeare in Love N/A 2.8/4
214. Meet Joe Black N/A 2.6/4
215. Antz N/A 2.5/4
216. Pleasantville N/A 2.8/4
217. The Green Mile N/A 3.3/4
218. October Sky N/A 2.9/4
219. 10 Things I Hate About You N/A 2.8/4
220. Notting Hill N/A 2.7/4
221. The Mummy (1999) N/A 2.7/4
222. The Cider House Rules N/A 2.7/4
223. Remember the Titans N/A 3.1/4
224. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
225. Meet the Parents N/A 2.7/4
226. Best in Show N/A 2.9/4
227. Fantasia 2000 N/A 2.8/4
228. Chocolat (2000) N/A 2.9/4
229. Unbreakable N/A 2.8/4
230. Billy Elliot N/A 2.9/4
231. Erin Brockovich N/A 2.7/4
232. Finding Forrester N/A 2.8/4
233. A Beautiful Mind N/A 3.1/4
234. Moulin Rouge (2001) N/A 2.8/4
235. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
236. The Others (2001) N/A 2.8/4
237. A.I. Artificial Intelligence N/A 2.7/4
238. Hearts in Atlantis N/A 2.7/4
239. A Knight's Tale N/A 2.6/4
240. The Pianist N/A 3.2/4
241. Catch Me if You Can N/A 3.1/4
242. Gangs of New York (2002) N/A 3.0/4
243. Spider-Man N/A 2.9/4
244. Road to Perdition N/A 3.0/4
245. Minority Report N/A 2.9/4
246. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
247. The Hours (2002) N/A 2.8/4
248. Signs N/A 2.7/4
249. Two Weeks Notice N/A 2.5/4
250. Solaris N/A 2.4/4
251. Finding Nemo N/A 3.2/4
252. Cold Mountain N/A 2.7/4
253. In America N/A 2.9/4
254. Seabiscuit N/A 2.6/4
255. Angels in America N/A 3.0/4
256. Radio N/A 2.6/4
257. Mona Lisa Smile N/A 2.5/4
258. The School of Rock N/A 2.7/4
259. Million Dollar Baby (2004) N/A 3.1/4
260. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
261. Finding Neverland N/A 2.9/4
262. The Notebook (2004) N/A 3.0/4
263. Spider-Man 2 N/A 2.9/4
264. Ray N/A 3.0/4
265. National Treasure N/A 2.7/4
266. Serenity (2005) N/A 3.0/4
267. Good Night, and Good Luck N/A 3.0/4
268. Brokeback Mountain N/A 2.9/4
269. Cinderella Man N/A 3.0/4
270. Pride and Prejudice (2005) N/A 2.9/4
271. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) N/A 3.2/4
272. Capote N/A 2.9/4
273. The Greatest Game Ever Played N/A 2.7/4
274. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe N/A 2.8/4
275. The Constant Gardener N/A 2.8/4
276. The Departed N/A 3.3/4
277. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
278. Babel N/A 2.9/4
279. Cars N/A 2.8/4
280. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
281. United 93 N/A 2.9/4
282. We Are Marshall N/A 2.6/4
283. Ratatouille N/A 3.1/4
284. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
285. Enchanted N/A 2.8/4
286. American Gangster N/A 3.0/4
287. Charlie Wilson's War N/A 2.7/4
288. Ocean's Thirteen N/A 2.7/4
289. Across the Universe N/A 2.7/4
290. Inkheart N/A 2.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name