E's DVD Collection by Slice Of Evan

E's DVD Collection

# Movie Title Rating Overall Add
1. 2 Days in Paris 3.0/4 2.7/4
2. 10 Items or Less 3.0/4 2.1/4
3. A Life Less Ordinary 3.5/4 2.2/4
4. A Night at the Roxbury 2.5/4 1.9/4
5. American Pie 2.0/4 2.8/4
6. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 3.5/4 2.8/4
7. Austin Powers: International Man of Mystery 2.5/4 2.8/4
8. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 3.0/4 2.5/4
9. Austin Powers in Goldmember 2.0/4 2.3/4
10. Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters 3.0/4 2.2/4
11. Bad Santa 3.0/4 2.6/4
12. Beerfest 2.5/4 2.5/4
13. Black Sheep (1996) 2.5/4 2.4/4
14. The Break Up (2006) 2.5/4 2.3/4
15. Clue 2.5/4 2.9/4
16. Dodgeball: A True Underdog Story 3.0/4 2.6/4
17. Dogma 2.5/4 2.8/4
18. Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood 2.5/4 2.4/4
19. Dumb and Dumber 2.5/4 2.8/4
20. Flirting with Disaster 3.0/4 2.7/4
21. Garden State 4.0/4 2.9/4
22. Get Shorty 3.0/4 2.7/4
23. Grandma's Boy (2006) 2.5/4 2.6/4
24. Grosse Point Blank 4.0/4 2.8/4
25. Harold & Kumar Go to White Castle 2.5/4 2.7/4
26. Hero (1992) 2.5/4 2.3/4
27. High Fidelity 3.5/4 3.0/4
28. Hot Shots! (1991) 3.0/4 2.5/4
29. Hot Shots! Part Deux 2.5/4 2.3/4
30. Idiocracy 2.5/4 2.4/4
31. Jackass: Number Two 2.5/4 2.3/4
32. Jay and Silent Bob Strike Back 2.5/4 2.5/4
33. Kung Pow: Enter the Fist 2.5/4 2.2/4
34. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
35. Mallrats 2.5/4 2.7/4
36. Meet the Fockers 2.0/4 2.5/4
37. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
38. Mystery Science Theatre 3000 3.5/4 2.9/4
39. Nacho Libre 2.5/4 1.8/4
40. Napoleon Dynamite 3.0/4 2.6/4
41. Office Space 3.0/4 3.1/4
42. Old School 3.0/4 2.8/4
43. Orange County 2.5/4 2.4/4
44. Punch Drunk Love 3.5/4 2.8/4
45. Rat Race (2001) 2.5/4 2.3/4
46. Reno 911!: Miami 2.5/4 2.4/4
47. Saving Silverman 3.0/4 2.2/4
48. Scary Movie 2 2.0/4 1.8/4
49. Scary Movie 3 2.5/4 2.0/4
50. Scary Movie 4 2.5/4 1.8/4
51. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
52. The School of Rock 2.5/4 2.7/4
53. Starsky & Hutch 2.5/4 2.3/4
54. Super Troopers 3.0/4 2.8/4
55. Swingers 3.0/4 2.8/4
56. Team America: World Police 3.0/4 2.6/4
57. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
58. Trapped in Paradise 2.5/4 2.0/4
59. The Wedding Crashers 3.0/4 2.7/4
60. Welcome to Collinwood 2.5/4 2.0/4
61. Zoolander 3.5/4 2.5/4
62. The Abandoned (2007) 2.5/4 2.4/4
63. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
64. Bless the Child 2.5/4 1.7/4
65. Creep (2004) 2.0/4 1.9/4
66. Dog Soldiers 3.0/4 2.8/4
67. Feast (2006) 2.5/4 2.4/4
68. Final Destination 2 2.0/4 2.5/4
69. Frailty 3.5/4 2.9/4
70. The Frighteners 3.0/4 2.6/4
71. The Grudge (2004) 2.0/4 2.2/4
72. The Mothman Prophecies 3.0/4 2.5/4
73. The Others (2001) 3.0/4 2.8/4
74. Psycho (1998) N/A 1.9/4
75. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
76. Slither (2006) 3.0/4 2.5/4
77. What Lies Beneath 2.5/4 2.4/4
78. Blade (1998) 3.0/4 2.8/4
79. Blade II 3.0/4 2.6/4
80. Blade: Trinity 2.0/4 2.4/4
81. Elektra 1.5/4 1.5/4
82. X-Men 3.0/4 2.9/4
83. X2 - X-Men United 3.5/4 2.9/4
84. American Beauty 3.0/4 3.1/4
85. American History X 3.5/4 3.2/4
86. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
87. Boiler Room 3.0/4 2.7/4
88. Candy (2006) 3.5/4 2.7/4
89. Cinderella Man 3.0/4 3.0/4
90. Good Will Hunting 3.5/4 3.2/4
91. Freedom Writers 2.5/4 2.7/4
92. Hard Ball ( Hardball ) 3.0/4 2.4/4
93. The Karate Kid (1984) 3.5/4 2.9/4
94. K-PAX 3.0/4 2.4/4
95. The Last Castle 3.0/4 2.7/4
96. The Painted Veil (2006) 3.0/4 2.8/4
97. A Perfect World 3.0/4 2.9/4
98. Poolhall Junkies 3.5/4 2.5/4
99. Rounders (1998) 2.5/4 2.9/4
100. Seabiscuit 3.0/4 2.6/4
101. Tigerland 3.0/4 2.7/4
102. United 93 3.5/4 2.9/4
103. The War (1994) 3.5/4 2.7/4
104. The Weather Man 3.0/4 2.4/4
105. The 13th Warrior 3.0/4 2.5/4
106. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
107. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
108. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
109. Cold Mountain 3.5/4 2.7/4
110. Enemy at the Gates 3.5/4 2.8/4
111. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
112. Kingdom of Heaven 4.0/4 2.7/4
113. The Last of the Mohicans (1992) 3.5/4 3.0/4
114. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
115. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
116. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
117. Pearl Harbor 2.5/4 2.3/4
118. Platoon 3.5/4 3.2/4
119. Red Dawn (1984) 3.0/4 2.6/4
120. Rules of Engagement 3.0/4 2.5/4
121. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
122. Tae Guik Gi: The Brotherhood of War ( Taegukgi hwinalrimyeo ) 3.0/4 3.0/4
123. Three Kings 3.5/4 2.8/4
124. Tristan + Isolde 2.5/4 2.6/4
125. The Wind That Shakes the Barley 3.0/4 2.8/4
126. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
127. Cashback N/A 2.6/4
128. City of Angels 2.5/4 2.4/4
129. Elizabethtown 3.0/4 2.2/4
130. Ever After: A Cinderella Story 3.0/4 2.7/4
131. Far and Away 3.0/4 2.5/4
132. Fever Pitch (2005) 2.5/4 2.3/4
133. London (2006) 3.5/4 2.2/4
134. Meet Joe Black 3.0/4 2.6/4
135. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
136. Once 4.0/4 3.1/4
137. Romeo + Juliet (1996) 3.0/4 2.7/4
138. Science of Sleep, The ( Science des rêves, La ) 3.0/4 2.6/4
139. Serendipity 1.5/4 2.7/4
140. Spanglish 2.5/4 2.3/4
141. The Terminal (2004) 2.5/4 2.7/4
142. 8MM 3.0/4 2.5/4
143. Abandon (2002) 2.0/4 2.0/4
144. Basic 2.5/4 2.4/4
145. The Beach (2000) 3.5/4 2.4/4
146. The Butterfly Effect (2004) 3.5/4 2.7/4
147. Conspiracy Theory 2.5/4 2.6/4
148. The Dead Zone (1983) 2.5/4 2.9/4
149. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
150. The Edge (1997) 2.5/4 2.6/4
151. Enemy of the State 2.5/4 2.8/4
152. Executive Decision 2.5/4 2.6/4
153. Fight Club 4.0/4 3.3/4
154. The Forgotten (2004) 2.5/4 2.2/4
155. Freeway 2.0/4 2.7/4
156. The Fugitive (1993) 2.5/4 3.1/4
157. The Game (1997) 3.0/4 3.0/4
158. Hostage (2005) 3.0/4 2.6/4
159. In Dreams 2.0/4 2.3/4
160. Insomnia (2002) 3.0/4 2.7/4
161. The Last Minute 2.5/4 2.3/4
162. Nick of Time 2.5/4 2.6/4
163. The Negotiator (1998) 3.0/4 2.7/4
164. Ransom (1996) 3.0/4 2.6/4
165. Red Dragon (2002) 2.5/4 2.7/4
166. Red Eye 2.5/4 2.6/4
167. The Salton Sea N/A 2.4/4
168. Se7en 3.0/4 3.3/4
169. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
170. Snake Eyes (1998) 2.5/4 2.2/4
171. Sneakers 3.0/4 2.8/4
172. Spartan 3.0/4 2.3/4
173. The Truth About Charlie 2.5/4 1.7/4
174. The Village (2004) 3.5/4 2.4/4
175. The Black Dahlia 2.5/4 2.0/4
176. Brick (2006) 3.5/4 2.9/4
177. Buffalo Soldiers 2.5/4 2.3/4
178. Cop Land 3.0/4 2.7/4
179. The Cooler 3.0/4 2.6/4
180. Dark Blue 2.0/4 2.6/4
181. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
182. In Bruges 3.5/4 3.1/4
183. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) 4.0/4 3.0/4
184. Infernal Affairs II ( Mou gaan dou II ) 3.0/4 3.0/4
185. Infernal Affairs III ( Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan ) 3.0/4 3.0/4
186. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
187. Matchstick Men 3.0/4 2.8/4
188. Payback 3.0/4 2.5/4
189. Public Enemy ( Gonggongui jeog ) 3.0/4 2.7/4
190. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
191. Narc (2002) 3.0/4 2.7/4
192. Natural Born Killers 2.0/4 2.8/4
193. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
194. Road to Perdition 3.0/4 3.0/4
195. Scarface (1983) 3.0/4 3.2/4
196. Snatch 4.0/4 3.1/4
197. True Romance 4.0/4 3.1/4
198. The Untouchables (1987) 3.0/4 3.1/4
199. The Way of the Gun 3.0/4 2.5/4
200. 16 Blocks 2.5/4 2.5/4
201. Air Force One 3.0/4 2.7/4
202. Assassins (1995) 2.0/4 2.5/4
203. Bad Boys II 2.5/4 2.5/4
204. Better Tomorrow, A ( Ying hung boon sik ) 3.0/4 2.9/4
205. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
206. Commando (1985) 2.5/4 2.6/4
207. The Corruptor 2.0/4 2.3/4
208. The Count of Monte Cristo (2002) 3.5/4 2.9/4
209. Crimson Tide 2.5/4 2.8/4
210. Desperado (1995) 3.5/4 2.8/4
211. Domino (2005) 3.0/4 2.3/4
212. mariachi, El 3.0/4 2.7/4
213. Equilibrium 3.5/4 2.8/4
214. The Fast and the Furious (2001) 2.0/4 2.5/4
215. Formula 51 ( 51st State, The ) 2.0/4 2.3/4
216. From Dusk Till Dawn 2.5/4 2.8/4
217. Fulltime Killer ( Chuen jik sat sau ) 2.5/4 2.6/4
218. The Ghost and the Darkness 2.5/4 2.6/4
219. Goldeneye 3.0/4 2.8/4
220. Grindhouse 4.0/4 2.8/4
221. Hard Boiled ( Lat sau san taam ) 3.5/4 2.9/4
222. Hard Target 2.0/4 2.3/4
223. Killer, The ( Dip huet seung hung ) 3.0/4 3.0/4
224. The Last Boy Scout 2.5/4 2.7/4
225. Last Man Standing 2.5/4 2.5/4
226. Lethal Weapon 2.5/4 3.0/4
227. Lethal Weapon 2 2.5/4 2.8/4
228. Lethal Weapon 3 2.5/4 2.7/4
229. The Long Kiss Goodnight 3.0/4 2.7/4
230. A Man Apart 2.0/4 2.1/4
231. Man on Fire (2004) 4.0/4 2.9/4
232. Machine Girl, The ( Kataude mashin gâru ) 2.5/4 2.4/4
233. Mr. and Mrs. Smith (2005) 3.0/4 2.5/4
234. Paycheck 2.5/4 2.1/4
235. The Specialist (1994) 1.5/4 2.0/4
236. Time and Tide ( Shun liu ni liu ) 3.5/4 3.3/4
237. Tombstone 3.5/4 3.1/4
238. Tomorrow Never Dies 2.5/4 2.7/4
239. True Lies 3.0/4 2.8/4
240. U.S. Marshals 2.5/4 2.6/4
241. Walking Tall (2004) 2.0/4 2.3/4
242. Born to Fight ( Kerd ma lui ) 2.0/4 2.3/4
243. City of Violence, The ( Jjakpae ) 2.5/4 3.1/4
244. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.5/4 3.0/4
245. District B13 ( Banlieue 13 ) 3.0/4 2.8/4
246. DOA: Dead or Alive 1.5/4 1.9/4
247. Dragon Heat ( Mang lung ) 2.0/4 2.5/4
248. Fatal Contact ( Hak kuen ) 3.0/4 2.7/4
249. Fist of Legend ( Jing wu ying xiong ) 3.5/4 2.9/4
250. Hero ( Ying xiong ) 4.0/4 3.0/4
251. Warrior, The ( Musa ) 3.0/4 2.7/4
252. The One (2001) 2.5/4 2.5/4
253. Thai Warrior, The ( Ong-Bak ) 3.0/4 2.8/4
254. Protector, The ( Tom yum goong ) 3.0/4 2.5/4
255. Rumble in the Bronx ( Hung fan kui ) 3.5/4 2.6/4
256. Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) 3.5/4 2.8/4
257. Versus 3.5/4 2.6/4
258. Zatôichi 3.0/4 2.9/4
259. The Abyss 3.5/4 2.9/4
260. Alien 3.0/4 3.3/4
261. Aliens 4.0/4 3.3/4
262. Alien 3 2.5/4 2.5/4
263. Alien: Resurrection 2.5/4 2.3/4
264. Appleseed ( Appurushîdo - 2005 ) 2.5/4 2.7/4
265. The Animatrix 3.0/4 2.7/4
266. Armageddon 2.5/4 2.6/4
267. AVP: Alien Vs. Predator 2.0/4 2.2/4
268. The Dark Crystal 3.0/4 2.9/4
269. Dreamcatcher (2003) 3.5/4 2.0/4
270. Enemy Mine 3.0/4 2.7/4
271. The Faculty 2.0/4 2.4/4
272. Final Fantasy: The Spirits Within 2.5/4 2.4/4
273. Final Fantasy VII - Advent Children 2.5/4 2.7/4
274. Independence Day (1996) 2.5/4 2.8/4
275. The Island (2005) 3.0/4 2.5/4
276. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
277. Lost World: Jurassic Park 2.0/4 2.5/4
278. Jurassic Park 3 2.0/4 2.3/4
279. Labyrinth (1986) 3.5/4 2.9/4
280. Minority Report 3.0/4 2.9/4
281. Natural City 2.5/4 2.4/4
282. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
283. Predator 2 2.5/4 2.4/4
284. Stargate 2.5/4 2.7/4
285. They Live 3.0/4 2.9/4
286. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
287. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
288. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
289. Solaris 2.5/4 2.4/4
290. Soldier (1998) 2.5/4 2.3/4
291. Tremors 3.5/4 2.7/4
292. The War of the Worlds (2005) 2.5/4 2.6/4
293. The X Files: Fight the Future 3.0/4 2.6/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name