Top Adventure
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Last Starfighter | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Monster Squad | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Back to the Future | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Ben-Hur (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Tron | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Stand by Me | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Ferris Bueller's Day Off | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Lost Boys | 3.0/4 | 2.9/4 | 



