Top Crime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Scarface (1983) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Usual Suspects | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 6. | Goodfellas | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 7. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Donnie Brasco | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Silence of the Lambs | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | L.A. Confidential | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Dirty Harry | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Green Mile | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Cool Hand Luke | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Red Dragon (2002) | 2.5/4 | 2.7/4 |



