Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Magnolia | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Manhattan | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Double Indemnity | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Fly (1986) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Ghostbusters (1984) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Life Aquatic with Steve Zissou | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Treasure of the Sierra Madre | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | An American Werewolf in London | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Brick (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Re-Animator | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Breathless ( À Bout de souffle ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Brazil (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | A History of Violence | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Serenity (2005) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 |



