Top Documentary
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Brother's Keeper (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | American Movie | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | King of Kong: A Fistful of Quarters | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Bowling for Columbine | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Grizzly Man | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Baraka | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Koyaanisqatsi | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Aileen: Life and Death of a Serial Killer | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Thin Blue Line | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Fog of War | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Crumb (1995) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Roger & Me | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Metallica: Some Kind of Monster | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 15. | This Film is Not Yet Rated | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Times of Harvey Milk | 3.5/4 | 2.9/4 |



