Top 10 of 1996
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Trainspotting | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | From Dusk Till Dawn | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Hamlet (1996) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Star Trek: First Contact | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Shine (1996) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Bottle Rocket (1996) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Beavis and Butt-head Do America | 3.0/4 | 2.4/4 |



