TOPZ- Year 1990
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Hunt for Red October | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Miller's Crossing | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Misery | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Godfather: Part III | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Ghost (1990) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Kindergarten Cop | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 8. | Pretty Woman | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Days of Thunder | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Dances with Wolves | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Hard to Kill | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 12. | Internal Affairs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Air America | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Quigley Down Under | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | The Exorcist III | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Die Hard 2: Die Harder | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Mermaids (1990) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Flatliners (1990) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Total Recall (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Jacob's Ladder (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Awakenings (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Back to the Future Part III | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Peacemaker (1990) | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 24. | Home Alone | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Edward Scissorhands | 2.5/4 | 3.1/4 | 



