Top Movie List by Jessie

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
2. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
3. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
4. Wall-E 4.0/4 3.2/4
5. Fight Club 3.5/4 3.3/4
6. X-Men Origins: Wolverine 2.5/4 2.7/4
7. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
8. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
9. Yes Man N/A 2.6/4
10. Garden State N/A 2.9/4
11. Willy Wonka & the Chocolate Factory N/A 3.1/4
12. 28 Days Later N/A 3.0/4
13. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
14. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
15. Stranger Than Fiction N/A 2.8/4
16. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
17. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
18. The Matrix 3.0/4 3.2/4
19. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
20. The Silence of the Lambs 3.0/4 3.4/4
21. Se7en 3.0/4 3.3/4
22. The Departed 2.0/4 3.3/4
23. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
24. Braveheart (1995) 3.0/4 3.2/4
25. Lord of the Rings: The Two Towers 3.0/4 3.3/4
26. Casablanca 3.5/4 3.3/4
27. American Beauty 3.0/4 3.1/4
28. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
29. Memento 3.0/4 3.2/4
30. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
31. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
32. Gladiator (2000) 2.0/4 3.2/4
33. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
34. Die Hard 2.0/4 3.3/4
35. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 2.0/4 3.2/4
36. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
37. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
38. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
39. Jaws 4.0/4 3.2/4
40. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
41. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
42. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
43. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
44. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
45. Juno 3.5/4 2.9/4
46. Jurassic Park 2.5/4 3.2/4
47. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
48. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
49. The Bourne Identity (2002) 3.5/4 3.1/4
50. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
51. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
52. Rocky (1976) 3.0/4 3.2/4
53. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
54. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
55. The Pianist 3.5/4 3.2/4
56. Platoon 2.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name