Top Movie List by jmoney1776

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
2. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
3. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
4. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
5. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
6. The Godfather 4.0/4 3.5/4
7. Dawn of the Dead (1979) N/A 3.1/4
8. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
9. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
10. Heat (1995) 4.0/4 3.2/4
11. Halloween (1978) N/A 3.2/4
12. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
13. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
14. American Graffiti 4.0/4 3.0/4
15. Bottle Rocket (1996) 4.0/4 2.9/4
16. Se7en 4.0/4 3.3/4
17. Reservoir Dogs 4.0/4 3.3/4
18. Casino 4.0/4 3.2/4
19. The Third Man N/A 3.2/4
20. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
21. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
22. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
23. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
24. Raging Bull 4.0/4 3.3/4

Recent Comments

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 10/26/07 at 09:03 AM CT

Top Movie List comment

Wow, a very good list. The only one I have not seen is Bottle Rocket. It looks like I need to check it out. Have you seen sunset blvd.? I didn't know since you love L.A. Conf. I am waiting for another movie to come out that is as good as L.A. I was hoping it would have been the black dahlia - which I am probably one of the few people that actually enjoyed it.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name