Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Touch of Evil | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | O Brother Where Art Thou | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The English Patient | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Glengarry Glen Ross | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Bull Durham | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Fight Club | N/A | 3.3/4 | |
| 13. | The Fugitive (1993) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | High Fidelity | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Big Night (1996) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Grosse Point Blank | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | To Catch a Thief | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | The Maltese Falcon (1941) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Thelma & Louise | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 21. | Breakfast at Tiffany's | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | The Big Sleep (1946) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Key Largo | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Collateral | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Wonder Boys | 3.0/4 | 2.9/4 |



