Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | State and Main | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Rushmore | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Get Shorty | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Love and Death | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Some Like It Hot (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Legally Blonde | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | L.A. Story | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Royal Tenenbaums | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Indiscreet (1958) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Ghostbusters (1984) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Burbs | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Stripes | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | National Lampoon's Animal House | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Clerks | N/A | 3.0/4 | |
| 17. | National Lampoon's Vacation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Midnight Run | N/A | 3.0/4 | |
| 19. | My Cousin Vinny | N/A | 2.9/4 | |
| 20. | Office Space | N/A | 3.1/4 | |
| 21. | Elf | N/A | 2.7/4 | |
| 22. | The Full Monty | N/A | 2.8/4 | |
| 23. | In & Out | N/A | 2.5/4 | |
| 24. | Trading Places | N/A | 2.9/4 | |
| 25. | Raising Arizona | N/A | 2.9/4 | |
| 26. | Monty Python and the Holy Grail | 3.5/4 | 3.2/4 |



