Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Terminator | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Men in Black (1997) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | 2001: A Space Odyssey | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Abyss | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Total Recall (1990) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Running Man (1987) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Stargate | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | X-Men | 3.0/4 | 2.9/4 |



