Best Movies of 1994
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Forrest Gump | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert | N/A | 2.9/4 | |
| 6. | The Madness of King George | N/A | 2.8/4 | |
| 7. | Naked (1994) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Professional, The ( Léon ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | In the Name of the Father (1993) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Four Weddings and a Funeral | N/A | 2.8/4 | |
| 11. | Maverick (1994) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Interview with the Vampire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Clerks | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Legends of the Fall | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Speed (1994) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Black Beauty (1994) | N/A | 2.7/4 |



