Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ghostbusters (1984) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Emperor's New Groove | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Tommy Boy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Dodgeball: A True Underdog Story | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Hitchhiker's Guide to the Galaxy | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Spaceballs | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Super Troopers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Sahara (2005) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | Some Like It Hot (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The Breakfast Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | O Brother Where Art Thou | 3.5/4 | 3.0/4 | 



