Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Good Will Hunting | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Walk the Line | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Don't Say a Word | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 4. | The Legend of Bagger Vance | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Crash (2005) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Day After Tomorrow | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 9. | Hotel Rwanda | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Garden State | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | October Sky | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Seabiscuit | N/A | 2.6/4 | |
| 13. | Memoirs of a Geisha | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Almost Famous | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Finding Neverland | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Apollo 13 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | V for Vendetta | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.0/4 | 3.1/4 |



