Asia - China by landrynn

Asia - China

# Movie Title Rating Overall Add
1. Curse of the Golden Flower ( Man cheng jin dai huang jin jia ) 4.0/4 2.8/4
2. Happy Together ( Chun gwong cha sit ) 2.5/4 3.0/4
3. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) 3.0/4 3.2/4
4. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 3.0/4 3.0/4
5. Lust, Caution 3.5/4 2.6/4
6. House of Flying Daggers ( Shi mian mai fu ) 2.5/4 2.9/4
7. Hero ( Ying xiong ) 4.0/4 3.0/4
8. Under the Hawthorn Tree ( Shan Zha Shu Zhi Liann ) 4.0/4 3.1/4
9. As Tears Go By ( Wong gok ka moon ) 3.5/4 3.0/4
10. This is Not What I Expected 4.0/4 3.0/4
11. Chungking Express ( Chung hing sam lam ) 3.5/4 3.0/4
12. Not One Less ( Yi ge dou bu neng shao ) 3.5/4 2.8/4
13. Road Home, The ( Wo de fu qin mu qin ) 3.0/4 2.8/4
14. Beijing Bicycle ( Shiqi sui de dan che ) 4.0/4 2.9/4
15. Days of Being Wild ( A Fei zheng chuan ) 3.5/4 3.0/4
16. Piano in a Factory, The ( Gang de qin ) 3.5/4 2.6/4
17. Temptress Moon ( Feng yue ) 4.0/4 2.6/4
18. King of Masks, The ( Bian Lian ) 4.0/4 2.8/4
19. Story of Xiao-Yan, The ( Shang xue lu shang ) 3.5/4 2.5/4
20. Infernal Affairs ( Mou gaan dou ) 4.0/4 3.0/4
21. Red Sorghum ( Hong gao liang ) 3.5/4 2.8/4
22. Infernal Affairs II ( Mou gaan dou II ) 4.0/4 3.0/4
23. Last Train Home 2.5/4 2.9/4
24. Infernal Affairs III ( Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan ) 4.0/4 3.0/4
25. 2046 4.0/4 2.9/4
26. Woman, a Gun and a Noodle Shop, A aka Simple Noodle Story, A ( San qiang pai an jing qi ) 3.5/4 2.0/4
27. Sparrow ( Man jeuk ) 4.0/4 3.0/4
28. The Last Emperor 1.0/4 3.0/4
29. Ip Man ( Yip Man ) N/A 3.0/4
30. Dreaming Lhasa 3.5/4 2.9/4
31. Riding Alone for Thousands of Miles ( Qian li zou dan qi ) 4.0/4 2.9/4
32. Moon Warriors ( Zhan shen chuan shuo ) 4.0/4 2.9/4
33. Police Story 2 ( Ging chaat goo si juk jaap ) 3.5/4 2.8/4
34. Jackie Chan's Project A2 ( 'A' gai waak juk jaap ) 4.0/4 2.8/4
35. Raise the Red Lantern ( Da hong deng long gao gao gua ) 4.0/4 3.2/4
36. Happy Times ( Xingfu shiguang ) 4.0/4 2.9/4
37. New Police Story ( Xin jing cha gu shi ) 3.0/4 2.4/4
38. Inner Senses ( Yee do hung gaan ) 2.5/4 2.4/4
39. Vengeance ( Fuk sau ) 4.0/4 2.8/4
40. Farewell My Concubine ( Ba wang bie ji ) 4.0/4 3.0/4
41. Banquet, The ( Ye yan ) 3.0/4 2.3/4
42. Accidental Spy, The ( Dak miu mai shing ) 2.0/4 2.2/4
43. Shaolin Soccer ( Siu lam juk kau ) 2.0/4 2.8/4
44. 24 City ( Er shi si cheng ji ) 3.0/4 2.7/4
45. Ju Dou 4.0/4 3.0/4
46. Mountain Patrol ( Kekexili ) 3.5/4 2.8/4
47. Shanghai Triad ( Yao a yao yao dao waipo qiao ) 4.0/4 3.0/4
48. Legend of Drunken Master, The ( Jui kuen II ) 3.0/4 2.8/4
49. Blood Brothers ( Tian tang kou ) 2.0/4 2.3/4
50. To Live ( Huozhe ) 4.0/4 3.1/4
51. Wheels on Meals 3.5/4 2.6/4
52. Aftershock ( Tangshan dadizhen ) 4.0/4 2.7/4
53. Simple Life, A ( Tao jie ) 3.0/4 3.0/4
54. Seven Years in Tibet 3.0/4 2.6/4
55. Jackie Chan's Project A ( 'A' gai waak ) 3.0/4 2.5/4
56. Emperor & the Assassin, The ( Jing ke ci qin wang ) 3.0/4 2.6/4
57. Mr. Nice Guy ( Yat goh hiu yan ) 3.5/4 2.5/4
58. Fallen Angels ( Duo luo tian shi ) 4.0/4 2.9/4
59. Drunken Master ( Jui kuen ) 3.0/4 3.0/4
60. Zhou Yu's Train ( Zhou Yu de huo che ) 3.5/4 2.6/4
61. Young Master, The ( Shi di chu ma ) 3.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name