Top Movie List by JAT

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
2. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5/4 3.4/4
3. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
4. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
5. The Matrix 3.5/4 3.2/4
6. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
7. Se7en 3.5/4 3.3/4
8. Saving Private Ryan 3.0/4 3.3/4
9. Back to the Future 3.0/4 3.3/4
10. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
11. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
12. Casablanca 4.0/4 3.3/4
13. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
14. American Beauty 3.5/4 3.1/4
15. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
16. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
17. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
18. Alien 3.5/4 3.3/4
19. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
20. Slumdog Millionaire 4.0/4 3.1/4
21. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
22. Jaws 4.0/4 3.2/4
23. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
24. Aliens 3.5/4 3.3/4
25. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
26. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
27. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
28. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
29. Wall-E 4.0/4 3.2/4
30. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
31. There Will Be Blood 3.0/4 3.1/4
32. Edward Scissorhands 4.0/4 3.1/4
33. Juno 4.0/4 2.9/4
34. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
35. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
36. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
37. Milk 3.5/4 3.0/4
38. Frost/Nixon 3.5/4 3.0/4
39. Doubt 4.0/4 3.1/4
40. Kung Fu Panda 3.0/4 3.0/4
41. Revolutionary Road 3.5/4 2.8/4
42. The Reader 4.0/4 2.9/4
43. Madagascar: Escape 2 Africa 3.0/4 2.6/4
44. Burn After Reading 4.0/4 2.7/4
45. Vicky Cristina Barcelona 4.0/4 2.7/4
46. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
47. 300 3.0/4 2.9/4
48. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
49. American Gangster 3.0/4 3.0/4
50. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
51. Knocked Up 4.0/4 2.8/4
52. Orphanage, The ( orfanato, El ) 4.0/4 2.9/4
53. Away from Her 4.0/4 2.9/4
54. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) 3.0/4 2.9/4
55. The Simpsons Movie 3.0/4 2.7/4
56. The Kite Runner 4.0/4 2.9/4
57. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 4.0/4 3.2/4
58. Babel 3.5/4 2.9/4
59. Paris, Je T'aime 4.0/4 2.7/4
60. Ice Age: The Meltdown 3.5/4 2.7/4
61. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.5/4 3.2/4
62. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
63. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
64. Brokeback Mountain 3.0/4 2.9/4
65. 3 Iron ( Bin-jip ) 4.0/4 3.0/4
66. Kung Fu Hustle 3.5/4 3.0/4
67. Match Point 3.5/4 2.8/4
68. Capote 4.0/4 2.9/4
69. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
70. Corpse Bride 4.0/4 2.8/4
71. Before Sunset 3.5/4 3.0/4
72. Dogville 3.0/4 2.9/4
73. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) 4.0/4 3.0/4
74. Maria Full of Grace 3.0/4 3.0/4
75. The Passion of the Christ 3.5/4 2.7/4
76. Mystic River 4.0/4 3.1/4
77. Big Fish (2003) 4.0/4 3.0/4
78. 21 Grams 3.5/4 2.9/4
79. Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) 4.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name