American Favorites
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Citizen Kane | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Sunset Boulevard | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Apartment | N/A | 3.2/4 | |
| 4. | 12 Angry Men (1957) | N/A | 3.4/4 | |
| 5. | The Maltese Falcon (1941) | N/A | 3.2/4 | |
| 6. | Casablanca | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Shawshank Redemption | 3.5/4 | 3.5/4 | |
| 8. | City Lights | N/A | 3.3/4 | |
| 9. | Easy Rider | N/A | 2.9/4 | |
| 10. | A Streetcar Named Desire | N/A | 3.0/4 | |
| 11. | To Kill a Mockingbird | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Raging Bull | N/A | 3.3/4 | |
| 13. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | 2001: A Space Odyssey | N/A | 3.1/4 | |
| 15. | Before Sunrise | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Before Sunset | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 20. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 |



