Best acting performances
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | On the Waterfront | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 7. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | N/A | 3.4/4 | |
| 11. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Rain Man | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 |



