Top Movie List by Filmhog

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Airplane! 4.0/4 3.0/4
2. All That Jazz 4.0/4 3.0/4
3. The Bachelor and the Bobby-Soxer 4.0/4 2.6/4
4. Baxter (1990) 4.0/4 2.7/4
5. The Big Sleep (1946) 4.0/4 3.1/4
6. Black Hawk Down 4.0/4 3.0/4
7. Bob & Carol & Ted & Alice 4.0/4 2.7/4
8. Charlie Bartlett 4.0/4 2.6/4
9. Clear and Present Danger 4.0/4 2.8/4
10. Coffy 4.0/4 2.8/4
11. The Crying Game 4.0/4 2.8/4
12. Doctor Dolittle (1967) 4.0/4 2.6/4
13. dolce vita, La 4.0/4 3.1/4
14. Don't Look Now 4.0/4 3.0/4
15. Duck Soup (1933) 4.0/4 3.1/4
16. Dumbo (1941) 4.0/4 2.9/4
17. Easy Rider 4.0/4 2.9/4
18. A Fish Called Wanda 4.0/4 2.9/4
19. From the Life of the Marionettes ( Aus dem Leben der Marionetten ) 4.0/4 2.8/4
20. Garden State 4.0/4 2.9/4
21. Gentlemen Prefer Blondes 4.0/4 2.8/4
22. Go Tell the Spartans 4.0/4 2.7/4
23. Hardcore (1979) 4.0/4 2.6/4
24. The Ice Storm 4.0/4 2.9/4
25. The Incredible Shrinking Man 4.0/4 3.0/4
26. Island of Lost Souls (1932) 4.0/4 2.8/4
27. Jules and Jim ( Jules et Jim ) 4.0/4 3.0/4
28. The King and I (1956) 4.0/4 2.8/4
29. Lady and the Tramp (1955) 4.0/4 3.0/4
30. Last Year at Marienbad ( année dernière à Marienbad, L' ) 4.0/4 3.0/4
31. Lawman 4.0/4 2.7/4
32. Love in the Afternoon 4.0/4 2.7/4
33. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
34. Mr. Deeds Goes to Town 4.0/4 2.9/4
35. Night, The ( notte, La ) 4.0/4 3.1/4
36. A Night at the Opera 4.0/4 3.0/4
37. Nightcap ( Merci pour le chocolat ) 4.0/4 2.7/4
38. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
39. Old Acquaintance 4.0/4 2.4/4
40. School of Flesh, The ( école de la chair, L' ) 4.0/4 2.2/4
41. Shattered Glass 4.0/4 2.9/4
42. Singin' in the Rain 4.0/4 3.2/4
43. Stalag 17 4.0/4 3.1/4
44. Sunrise: A Song of Two Humans 4.0/4 3.3/4
45. The Sword in the Stone 4.0/4 2.9/4
46. The Thin Man 4.0/4 2.9/4
47. The Tingler 4.0/4 2.7/4
48. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
49. True Grit (1969) 4.0/4 3.0/4
50. Twilight's Last Gleaming 4.0/4 2.3/4
51. When a Woman Ascends the Stairs ( Onna ga kaidan wo agaru toki ) 4.0/4 2.8/4
52. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
53. All the Vermeers in New York 4.0/4 2.4/4
54. Auntie Mame 4.0/4 2.9/4
55. Sunday Bloody Sunday 4.0/4 2.9/4
56. Drugstore Cowboy 4.0/4 2.8/4
57. Looking for Comedy in the Muslim World 4.0/4 2.3/4
58. Year of the Dog (2007) 4.0/4 2.1/4
59. Red Lights ( Feux rouges ) 4.0/4 2.6/4
60. The Weather Underground 4.0/4 2.4/4
61. Amateur (1995) 4.0/4 2.5/4
62. Gridlock'd (1997) 4.0/4 2.5/4
63. The Thin Man Goes Home 4.0/4 2.5/4
64. The Clock 4.0/4 2.4/4
65. Scarlet Street 4.0/4 2.8/4
66. Kiss Me Kate 4.0/4 2.5/4
67. The Naked Kiss 4.0/4 2.7/4
68. Hi, Mom! 4.0/4 2.2/4
69. Heat (1972) 4.0/4 2.7/4
70. And Now for Something Completely Different 4.0/4 2.9/4
71. Night Moves (1975) 4.0/4 2.8/4
72. Showgirls 4.0/4 1.6/4
73. Haxan ( Witchcraft Through the Ages ) 4.0/4 2.8/4
74. Laugh, Clown, Laugh 4.0/4 2.9/4
75. Medium Cool 4.0/4 2.5/4
76. Honeymoon Killers,The 4.0/4 2.4/4
77. Urbania 4.0/4 2.5/4
78. Afterglow 4.0/4 2.4/4
79. Yentl 4.0/4 2.3/4
80. The Man from Elysian Fields 4.0/4 2.9/4
81. Pick-Up 4.0/4 1.9/4
82. The Rapture (1991) 4.0/4 2.7/4
83. Miracle Mile 4.0/4 2.6/4
84. Any Given Sunday 4.0/4 2.7/4
85. 3 Penny Opera, The ( 3 Groschen-Oper, Die ) 4.0/4 2.7/4
86. Whore (1991) 4.0/4 2.5/4
87. Buona Sera, Mrs. Campbell 4.0/4 2.7/4
88. Choose Me 4.0/4 2.4/4
89. Testament of Orpheus, The ( testament d'Orphée, ou ne me demandez pas pourquoi!, Le ) 4.0/4 2.9/4
90. East Side, West Side (1949) 4.0/4 2.3/4
91. Paris, France 4.0/4 2.9/4
92. Gunman's Walk 4.0/4 2.8/4
93. Patty Hearst 4.0/4 2.5/4
94. Shadows in Paradise ( Varjoja paratiisissa ) 4.0/4 2.7/4
95. The Last Wave 4.0/4 3.0/4
96. Love and Death on Long Island 4.0/4 3.0/4
97. Ride Lonesome 4.0/4 2.8/4
98. Mother and the Whore, The ( maman et la putain, La ) 4.0/4 2.6/4
99. Medea (1971) 4.0/4 2.9/4
100. Young Girls of Rochefort, The ( Demoiselles de Rochefort, Les ) 4.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name