The book was SO much better by Filmhog

The book was SO much better

# Movie Title Rating Overall Add
1. Advise & Consent 1.5/4 3.0/4
2. Alice in Wonderland (2010) 1.5/4 2.6/4
3. The American 1.5/4 2.4/4
4. American Psycho 2.0/4 3.0/4
5. Anne of Green Gables (1934) 1.5/4 2.4/4
6. Babar: The Movie 2.0/4 2.2/4
7. The Babysitter (1995) 1.5/4 1.8/4
8. Besieged 1.5/4 2.7/4
9. The Best of Everything 1.5/4 2.2/4
10. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 1.0/4 2.8/4
11. The Claim 1.5/4 2.3/4
12. Closely Watched Trains ( Ostre sledované vlaky ) 1.5/4 2.7/4
13. Cruel Intentions 1.5/4 2.6/4
14. Death of a Salesman (1985) 1.0/4 2.7/4
15. The Diary of Anne Frank 2.0/4 2.9/4
16. Disclosure 1.5/4 2.6/4
17. Effi Briest 1.5/4 1.8/4
18. Election (1999) 1.5/4 2.8/4
19. The Killer Inside Me (2010) 1.5/4 2.5/4
20. King Solomon's Mines (1950) 1.5/4 2.5/4
21. Mary Poppins 1.0/4 3.0/4
22. A Passage to India 1.5/4 2.8/4
23. The Talented Mr. Ripley 1.5/4 2.8/4
24. Thank You for Smoking 1.5/4 2.8/4
25. Mother Night 2.0/4 2.4/4
26. Sons and Lovers 2.0/4 2.7/4

Recent Comments

SIngli6
SIngli6
Producer

SIngli6 - wrote on 03/31/11 at 04:22 AM CT

The book was SO much better comment

Personally, I thought the film 'The Talented Mr. Ripley' was vastly superior to the novel on which it is based.

Filmhog
Filmhog
Movie God

Filmhog - wrote on 08/18/09 at 11:42 AM CT

The book was SO much better comment

Everyone knows the book is always supposed to be better than the movie (though this is not always the case -- see my "better than the book" list). But this list is reserved for films that twisted the source material into something entirely different . . . and much, much worse.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name