Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Forbidden Planet | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | 2001: A Space Odyssey | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Star Trek: First Contact | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Star Trek: Nemesis | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | A.I. Artificial Intelligence | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Close Encounters of the Third Kind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Stargate | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | 2012 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Prometheus (2012) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Battleship | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Gattaca | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Stalker | 3.5/4 | 3.2/4 |



