Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Zack and Miri Make a Porno | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Adventures of a Private Eye | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Orgazmo | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | The Full Monty | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Hairspray (1988) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Porky's II: The Next Day | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 7. | Ferris Bueller's Day Off | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | National Lampoon's Animal House | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Addams Family (1991) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Blazing Saddles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Scary Movie 4 | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 13. | Napoleon Dynamite | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Waiting for Guffman | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Dogma | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | The Devil Wears Prada | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Jay and Silent Bob Strike Back | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | The Gods Must Be Crazy | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Scary Movie (2000) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 21. | Scary Movie 2 | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 22. | Scary Movie 3 | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 23. | Hairspray (2007) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Mars Attacks! | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 25. | Clerks | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 26. | The Pest | 1.5/4 | 1.6/4 |



