Top Movie List by CrazyCritic

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
3. The Godfather: Part II 4.0/4 3.4/4
4. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
5. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
6. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
7. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
8. Viridiana 4.0/4 3.0/4
9. Sunrise: A Song of Two Humans 4.0/4 3.3/4
10. Through a Glass Darkly ( Såsom i en spegel ) 4.0/4 3.0/4
11. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
12. Wild Strawberries ( Smultronstället ) 4.0/4 3.2/4
13. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
14. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
15. Amadeus 4.0/4 3.2/4
16. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
17. Dial M for Murder 4.0/4 3.2/4
18. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
19. The Godfather 4.0/4 3.5/4
20. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
21. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
22. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
23. Rebecca (1940) 4.0/4 3.1/4
24. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
25. Shadow of a Doubt (1943) 4.0/4 3.1/4
26. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
27. Wuthering Heights (1939) 4.0/4 2.9/4
28. High Noon 4.0/4 3.2/4
29. Downfall ( Untergang, Der ) 4.0/4 3.2/4
30. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
31. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
32. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
33. Tombstone 3.5/4 3.1/4
34. King Kong (1933) 4.0/4 3.0/4
35. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
36. The Matrix 2.0/4 3.2/4
37. The Truman Show 4.0/4 3.0/4
38. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
39. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
40. What Ever Happened to Baby Jane? 4.0/4 3.1/4
41. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
42. Ninotchka 4.0/4 2.8/4
43. Ugetsu Monogatari 4.0/4 3.2/4
44. American History X 3.0/4 3.2/4
45. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
46. Ran 4.0/4 3.2/4
47. American Beauty 4.0/4 3.1/4
48. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
49. Memento 4.0/4 3.2/4
50. To Kill a Mockingbird 3.0/4 3.3/4
51. Dog Day Afternoon 4.0/4 3.2/4
52. RoboCop (1987) 4.0/4 2.9/4
53. Paper Moon 4.0/4 3.1/4
54. Kamikaze Girls ( Shimotsuma monogatari ) 4.0/4 2.9/4
55. Ivan's Childhood ( Ivanovo detstvo ) 4.0/4 3.0/4
56. From Here to Eternity 4.0/4 3.0/4
57. My Man Godfrey (1936) 4.0/4 3.0/4
58. Casablanca 3.0/4 3.3/4
59. M (1933) 4.0/4 3.3/4
60. Seventh Heaven (1927) 4.0/4 2.8/4
61. Citizen Kane 1.0/4 3.3/4
62. On the Waterfront 2.0/4 3.3/4
63. The Heiress (1949) 4.0/4 3.2/4
64. Fight Club 4.0/4 3.3/4
65. The Song of Bernadette 4.0/4 2.7/4
66. Pi 4.0/4 2.8/4
67. Stalag 17 4.0/4 3.1/4
68. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
69. Rear Window 4.0/4 3.3/4
70. The Fugitive (1993) 4.0/4 3.1/4
71. Requiem for a Dream 1.0/4 3.1/4
72. All Quiet on the Western Front (1930) 4.0/4 3.0/4
73. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
74. Planet of the Apes (1968) 4.0/4 3.1/4
75. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
76. Dazed and Confused 2.5/4 3.0/4
77. Run Lola Run ( Lola rennt ) 4.0/4 2.9/4
78. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
79. Little Big Man (1970) 4.0/4 3.0/4
80. Hold Back the Dawn 4.0/4 2.8/4
81. Stand by Me 2.5/4 3.2/4
82. La Bamba 4.0/4 2.6/4
83. Superman (1978) 4.0/4 3.0/4
84. Raging Bull 2.0/4 3.3/4
85. Almost Famous 4.0/4 3.1/4
86. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 4.0/4 3.0/4
87. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
88. Lawrence of Arabia 2.0/4 3.3/4
89. Beauty and the Beast (1991) 4.0/4 3.2/4
90. Beauty of the Day ( Belle de jour ) 4.0/4 3.0/4
91. City Lights 4.0/4 3.3/4
92. Young and the Damned , The aka Forgotten Ones ( olvidados, Los ) 4.0/4 2.9/4
93. Letters from Iwo Jima 4.0/4 3.1/4
94. A Streetcar Named Desire 4.0/4 3.0/4
95. Ben-Hur: A Tale of the Christ 4.0/4 2.9/4
96. Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) 4.0/4 3.1/4
97. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
98. Lost Horizon (1937) 4.0/4 3.0/4
99. Tremors 4.0/4 2.7/4
100. Cranes are Flying, The ( Letyat zhuravli ) 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name