Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Adventures of Prince Achmed, The ( Abenteuer des Prinzen Achmed, Die ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Pinocchio (1940) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Dumbo (1941) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Cinderella (1950) | 4.0/4 | 2.9/4 |



