Top Western
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | High Noon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Tombstone | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Unforgiven (1992) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Fort Apache | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Man Who Shot Liberty Valance | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Magnificent Seven (1960) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Stagecoach (1939) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Outlaw Josey Wales | 2.5/4 | 3.1/4 |



